فاراکست، انتشار ماهانه از وبسایت فارانیوم و پلتفرم های معتبر پادگیر
0

چشم هایت… جور دیگر باید دید

 

اول کار یه کتاب معرفی کنیم:::

این کتاب رو توصیه میکنم حتی قبل از اینکه رسماً شروع کنین واسه کنکور خوندن بخونین. چون حجم آنچنان زیادی هم نداره و یه نصف روز میتونین تمومش کنین. کتاب درس نخون نوشته دکتر علی میرصادقی. اسمش که خیلی به مذاق همه خوش میاد اما محتوای کتاب کاملا متفاوت با اسمش هست و در رابطه با دلایل اینکه تحصیلات خوب میتونه به ما در زندگی کمک کنه صحبت میکنه و خیلی از اون اطلاعات ناقصی که از تحصیل توی ذهن مون هست رو با مدرک رد میکنه…

مثال بارزش اینکه خیلیاتون شنیدین میگن 90 درصد میلیاردرهای جهان تحصیلات آکادمیک ندارن که خب با عرض پوزش چرت اَند پرت ترین حرفی هست که میشه گفت. یه دونه استیو جابز بوده بنده خدا که دانشگاه رو ول کرده رسما و واقعا درس نخونده که اونم به خاطر بهره هوشی بالاش مشکلی واسش پیش نیومده… حالا الان یه تعداد از بچه ها میان میگن آقاااااا مگه ما چی­مون از استیو جابز کمتره؟؟؟ نمیدونم والا هیچی شاید. دو تخته ناقابل. حالا اینا که شوخی بود ولی حتما این کتاب رو بخونین. یه دید خیلی خوب به درس خوندن بهتون میده و نگرش تون رو به طور کلی در مورد درس­خوندن عوض میکنه. حداقل در مورد من که اینجوری بود.

اما بریم سراغ بحث اصلی مون در مورد خودِ کنکور:

شاید زیاد شنیده باشید که نویسندگان یا سخنرانان بزرگ در رابطه با ساخته شدن انسان در روزهای سخت سخن می­گویند. نکته دیگری هم که واضح است این موضوع است که اکثریت ما به اینکه شخصیت بزرگی برای خودمان بسازیم علاقه­ مند هستیم اما دقیقا درست زمان­ هایی که شرایط ساخته شدن این شخصیت پیش­ می­ آید جاخالی می­دهیم و از زیر بار تلاش برای بلوغ شانه خالی می­کنیم.

در کنار این امر نکته ­ای که در بین داوطلبان کنکور و دانش ­آموزان دبیرستان به وفور دیده می­ شود رنجش و آزردگی آنها از کنکور هست و به نظر خیلی از دانش ­آموزان این مرحله از زندگی به شدت تاثیرات بدی در حال و روحیه آنها دارد.

در اینجا می­خواهم دیدگاه جدیدی را به شما خاطرنشان کنم:

ببینید دوستان من مسلما مسیر کنکور خالی از عیب و ایراد نیست و از لحاظ فشارهای روانی­ ای که به نوجوانان وارد می­کند بیشتر به سلاح کشتار جمعی شبیه است تا آزمونی برای سنجش استعداد داوطلبان اش. اما شاید این دیدگاه هم اندکی ظالمانه و یک­طرفه باشد پس با من همراه شوید تا با هم یک تحلیل منصفانه از کنکور و شرایطی که در زندگی یک دانش­آموز ایجاد می­کند داشته باشیم.

خب بچه ­ها اول یه چندتا نکته میگم بعد ازش میخوایم یه نتیجه­ گیری بکنیم.

اولاً اینکه در بیشتر کشورهای دنیا برای جایگاه ­های خاص به دنبال آدم های خاص میگردن و اینجور نیست که هرکی هرجا عشقش کشید بره… پس این توقع که آقا بذارین هرکی بره دنبال علاقه اش و توی دانشگاهی که میخواد درس بخونه واقعا بیجاس، چراکه:

1 امکانات خوب و به قول خودمون صندلی های vip محدود هست و نمیشه همه رو در یک قالب قرار داد.

2 نظام جهانی کاملا بر مبنای تبعیض هست. نه اون تبعیض بد بلکه تبعیضی که باعث میشه اونی که بیشتر زحمت کشیده به جایگاه بالاتری از هر نظر ( مالی، اجتماعی و…) برسه.

پس تا اینجابه این نتیجه رسیدیم که نهایتا هرجور هم که بخوایم حساب کنیم باید یه فیلتر واسه انتخاب وجود داشته باشه.

اما اینکه چرا باید سرنوشت مون توی 4 ساعت ازمون رقم بخوره؟؟؟

رفقا تاکید می­کنم ابداً قرار نیست سرنوششششت شما تماما وابسته به کنکور باشه. بله، درسته که رشته تحصیلی و شغل شما وابستگی زیادی به نتیجه تون در کنکور داره ولی مقطع اش که تموم شد این شما هستین که تصمیم میگیرین چجوری با رتبه و رشته تون برخورد کنین.

دانشجوی مهندسی برق­ای که درس نخونه مسلما مسیر زندگی سخت­تری را پیش­رو خواهد داشت تا دانشجوی یه رشته معمولی­تر در یه دانشگاه سطح پایین­تر که واقعا عاشقانه کارش رو انجام میده و درسش رو خوب میخونه.

اما من هم منکر این نمیشم که چرا فقط یه آزمون در سال و… این نمونه ای از اشکالات اش هست که انشالا کم کم حل بشه…

اما بریم سراغ حرفی که من هم به خودم زیاد می­گفتم و هم به بچه­هایی که میومدن مشاوره و همون چیزی هست که اول کار گفتم: بچه های عزیز الان وقت ساخته شدنه. یه جمله ای خوندم خیلی به دلم نشست. میگفت که: بزرگی شخصیت شما به اندازه بزرگی رنج هایی است که تحمل می­کنین.

رفقا سال کنکور رو هم به عنوان یه محل برای رشد خودتون بدونین و نه چیز دیگه­ای. یه رقابت سخت توی سن و سال نوجوانی در صورتی که به خوبی بتونین براش تلاش کنین و با برنامه ریزی کردن واسش یه نتیجه خوب بگیرین میتونه بزرگترین عامل موفقیت و اعتماد به نفس شما تا پایان عمرتون باشه… پس حتما با این دیدگاه که نه فقط برای ورود به دانشگاه بلکه برای یاد گرفتن یه سری مهارت برای روزهای سخت زندگی تون میخواین کنکور بدین واسش بجنگین… به یه زبون دیگه بخوام بگم: دقیقا کنکور هم مث خدمت سربازیه!!! توش مرررررد میشین. بترکونین رفقا.

میزون باشین و موفق…

محمد حسام سوف باف سرجمعی

مدیر محتوایی گروه مشاوره تحصیلی فارانیوم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *